Ülkemizin akciğerleri ve en büyük zenginlik kaynağı olan ormanlarımızın önemini hatırlamak ve gelecek nesillere yaşanası bir hayat bırakmak amacıyla bugün buradayız.

İnsan doğada doğar, büyür ve ölür. Hava gibi, su gibi, ekmek gibidir insanoğlu için doğa. Doğa insana, insan doğaya muhtaçtır yaşamın, canlılığın devamı için. Maalesef bu etkileşim ilişkisinde zarar verici unsur hep insan olmaktadır. Bağımlı olduğu doğaya zarar vererek bilerek ya da bilmeyerek de olsa sonunu hazırlamaktadır. İnsanoğlu teknolojinin de ilerlemesi ile doğayı giderek etkilemiş ve doğa üzerinde değişim yapma konusunda hızlanmıştır. Bu durum olumsuz etkilemeyi de beraberinde getirmiş, dünyamız orman, hava , su, toprak gibi çevre sorunlarıyla baş başa kalmıştır. Bunların içinde ise ormanların bizim için ayrı bir yeri ve önemi vardır. Ormanların korunması, çevremizin ağaçlandırılması hem yurdumuzun, hem de dünyamızın önemli bir sorunudur.

Büyüklerimiz, yaşadığımız yerlerin eskiden hep orman olduğunu söyler dururlar. Peki, ne oldu o ormanlara?

Nüfusun hızla artması, beslenmek için yeni kaynaklar bulmak, tarla açmak, evler, oteller yapmak, sanayileşmek gibi nedenlerle o ormanları yok ettik. Kestiklerimizin yerine yenilerini dikmeyi de hiç düşünmedik. Bunun sonuncunda da doğal dengeler bozuldu, yaşamı ormana bağlı olan birçok bitki ve hayvan türü yok oldu, anlam vermediğimiz iklim değişiklikleri meydana geldi.

Unutulmaması gereken hakikat ise şudur: Ormanlarını bilinçsizce tüketen ülkeler, sadece çölleşmekle kalmazlar, sahip oldukları en değerli şeyi ve en büyük doğal zenginliği de kaybetmiş olurlar. 

Yeni bir ormanın yetişmesi için bir insanın ömrü yetmez. Bu sebeple bize birçok yarar sağlayan, ülke ekonomisinde önemli yeri olan ormanları korumalı, ağaç dikip, yeni ormanlar yetiştirilmesine yardımcı olmalıyız. Geleceğimiz için ağaç kadar önemli başka bir şey bulmak oldukça zordur.

Kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikiniz.” diyen Peygamber Efendimiz’ in sözü de bu konunun önemini bizlere bir kez daha göstermektedir.

Bizlere düşen ise, yeni nesillere orman ve ağaç sevgisini daha çocuk yaşlarda kavratıp, onların Vatan ve Milletini seven, koruyan evlâtlar olarak yetişmelerini sağlamaktır.

İlçemizde düzenlenen Orman Haftası etkinlikleri İnkilap Ortaokulunda yapıldı.Pogram Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı.Programa Sayın Kaymakamımız Cüneyt CANER ve ilçe protokolü katıldı.Ögrenciler tarafından afişlerim hazırlanması,günün anlamına uygun şiirleri okunması,ögrencilerimiz tarafından koro dinletisi sunumu yapılmıştır.Daha sonra Sayın Kaymakamımız Cüneyt CANER ve ilçe protokolü tarafından ağaç dikimi yapılmıştır.İlçemizdeki  tüm okullarda,camilerde ve kurum bahçelerinde ağaç dikimi yapılmıştır.

İSAY2 Galeri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.